Jak usunąć konto Google Maps firmy?

Firmowe konto Google Maps daje przedsiębiorcom duże możliwości. To świetne narzędzie, które służy budowaniu wysokiej pozycji marki w oczach internautów, potencjalnych klientów. Dobrze zoptymalizowana wizytówka Google Maps wpływa na ruch organiczny na stronie internetowej firmy, a także pomaga w zwiększeniu sprzedaży i pozyskiwaniu nowych klientów. Do agencji marketingowych, takich jak Warsaw Media House często trafiają osoby, które pytają o firmowe konto Google. Na najczęściej zadawane przez nich pytania odpowiada Piotr Sulewski – ekspert WMH Agency oraz biegły w dziedzinie marketingu przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Co to jest konto Google Maps firmy?

Konto Google Maps firmy to bezpłatny profil, który umożliwia internautom łatwe znalezienie informacji o firmie i jej ofercie. Profil Google Moja Firma można znaleźć zarówno w mapach Google (uwzględniając Google Maps Street view, Google Maps 3d, Google Maps Satelita, Maps Api), jak i w wynikach wyszukiwarki. Służy on zwiększeniu widoczności firmy w sieci i budowaniu pozytywnego, eksperckiego wizerunku marki. Konto firmowe w Google Maps jest wykorzystywane w wielu strategiach marketingowych, dlatego cieszy się bardzo dużym powodzeniem zarówno wśród małych, jak i dużych firm.

opinie google

Dlaczego warto posiadać konto Google Maps firmy?

W wynikach wyszukiwarki Google bez problemu znajdziesz wizytówki znanych i uznanych marek, takich jak Lidl, Auchan, Dino, Stokrotka, Ziaja, Bambino, Neutrogena, Trefl, CCC, LPP, Śnieżka, Agora, Piekarnia Oskroba, InPost. Wydawać by się mogło, że tak uznane marki nie potrzebują już większej promocji. Nic bardziej mylnego.

Jak tłumaczy nasz ekspert Piotr Sulewski: Znane i docenione przez klientów firmy muszą cały czas pozyskiwać zainteresowanie klientów i przyciągać ich uwagę, tym samym zwiększając zakres swojej grupy docelowej. Wizytówka firmy w mapach Google sprawdza się tutaj naprawdę dobrze. Z kolei mniejsze, dopiero wchodzące na rynek marki, powinny zdecydować się na bezpłatny profil firmy w Google właśnie po to, aby łatwiej konkurować z uznanymi i sprawdzonymi przez wielu internautów markami.

Wśród zalet związanych z posiadaniem konta Google Maps warto wymienić, chociażby:

  • Zwiększenie swojej widoczności w sieci i lepsze zasięgi firmowej strony oraz profili w social mediach;
  • Budowanie wiarygodnego, eksperckiego wizerunku marki;
  • Łatwe konkurowanie z dużymi markami, które cieszą się uznaniem klientów za pomocą bezpłatnych możliwości związanych z pozycjonowaniem (SEO).

Kiedy można usunąć konto Google Maps firmy?

Dane dotyczące firmy, należą do informacji publicznych. Nie chroni ich RODO. Dlatego Google ma możliwość założenia wizytówki firmy nawet bez twojej wiedzy. W wyszukiwarce Google można znaleźć wiele założonych przez internautów lub Google niezweryfikowanych wizytówek, które osiągają kiepskie wyniki w rankingu pozycjonowania. Nie oznacza to jednak, że można je „ot, tak” usunąć. Wizytówkę firmy w Google można usunąć tylko w konkretnych przypadkach. Wtedy, gdy:

  • Firma kończy działalność;
  • Działalność na stałe zmieniła swoją lokalizację;

W jaki sposób usunąć wizytówkę Google?

Aby usunąć wizytówkę Google Maps firmy, zaloguj się na swoje konto Google Moja Firma. Następnie przejdź do ustawień profilu firmy. Kliknij „Usuń profil firmy”, a następnie „Usuń treści i menadżerów profilu”. W dalszej kolejności kliknij „dalej” i „usuń”. Potwierdź, że chcesz usunąć wizytówkę, klikając „gotowe”. Pamiętaj, że wizytówka nie zniknie natychmiast. Przez kilka tygodni powinna się wyświetlać w wynikach wyszukiwarki, jako „miejsce zamknięte na stałe”. Google wygasza bowiem firmowe wizytówki stopniowo.

Czy wizytówka Google może zostać przywrócona?

Jeśli chciałeś usunąć wizytówkę firmy, która wciąż prowadzi działalność pod tym samym adresem, możesz spodziewać się, że zostanie ona przywrócona do wyników wyszukiwarki. Google może uznać, że takim działaniem wprowadzasz w błąd internautów i profil firmy, już wkrótce znów będzie dla nich dostępny.

Jeśli potrzebujesz pomocy z usunięciem lub zarządzaniem wizytówką firmy w Google Maps, możesz skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów WMH Agency. Odpowiedzą oni na wszystkie wątpliwości i pytania związane z wyszukiwarką Google m.in.: Jak wysłać pinezkę Google Maps?, Jak wpisywać współrzędne w Google Maps?, Jak zobaczyć swój dom w Google Maps?